Nejistota je součástí života, nicméně tyto tipy vám pomohou pochopit složitost strachu a jak s ním pracovat.
Strach by neměl být paralyzující. Pro člověka, který se chce posouvat, může být velkým učitelem a příležitostí začít něco dělat jinak, aby se nám ulevilo.
Každý z nás prožívá strach, ale je rozdíl, jak ho uchopíme a zda se jím necháme zadržet. Vhodné je nenechat se jím zadržet – nadechnout se, vykročit z komfortní zóny a zároveň nepodléhat lehkomyslnosti.
Pravidelná jógová praxe má schopnost kultivovat dovednost poodstoupit od emoční reakce a místo toho se tělesně i mentálně zestabilizovat.
Dvě dechová cvičení na redukci strachu
Pohodlně se usaďte nebo postavte, narovnejte záda o pomyslnou stěnu za vámi, vytáhněte hlavu, aby se vám srovnala krční páteř se zbytkem páteře a můžete zkusit některý z následujících postupů.
1. Brániční dýchání
Dýchání do bránice opakujte několikrát během dne. Praktikujte, dokud se pro vás nestane zautomatizovaným standardem. Můžete provádět vsedě či ve stoje.
Klíčem je zpomalit, prohloubit váš dech a směřovat ho přes bránici. Začátečníci si položí ruce na oblast nad pupíkem a zkuste odtud zahájit dýchání, nikoliv přes plíce. Sledujte, jak se vám vzdouvají dlaně.
Pro tuto praxi je důležité pokusit se vyrovnat dobu a hloubku nádechu a výdechu (ideálně 4 – 5 sekund). V ideálním případě dýchejte nosem.
Pokud je mysl roztržitá, vraťte pozornost zpět k dýchání. Nezlobte se na sebe, že myšlenkami utíkáte. Nehodnoťte se, jen se vraťte zpět k záměru dechu.
Opakujte nádech a výdech alespoň 10x až 20x.

2. Kapalbhati
Kontraindikace: menstruace, těhotenství
Tomuto dýchání říkám přímá cesta k odvaze. V roce 2019 jsme v ašrámu toto dýchání prováděli třicet minut dvakrát denně. Dodávalo nám odvahu měnit důležité, destruktivní vzorce.
Metoda je následující: Posaďte se s rovnou páteří. Udržujte ramena od uší. Zhluboka se nadechněte, vydechněte, nadechněte a vydechněte. Nikam nespěchejte.
Klíčem k tomuto dýchání je soustředit se na provádění rytmických výdechů nosními dírkami a zároveň mít pocit, jako by se výdech odehrával pod pupkem. Nádech by v ideálním případě měl probíhat přirozeně.
Při provádění rytmických nádechů a výdechů si v duchu počítejte jeden a dva, tři a čtyři atd. Opakovanou praxí získáte své přirozené tempo a půjde to samo.
Pro začátek proveďte tři kola po deseti nádeších a výdeších Kapalbhati. Po dokončení každé sady se nadechněte a na deset sekund zadržte dech a poté vydechněte. Postupně si zádrž dechu pro sebe prodlužujte, až na minutu. Nikdy se ale nepřetěžujte.
Držím vám palce.