Šárka Červinková
Psychologist & Supervisor
0   /   100

Desatero správné komunikace

Pokračovat

Pokračujte dále na článek

Desatero efektivní komunikace
The Conference Board of Canada, nezávislá, nezisková organizace aplikovaného výzkumu, před lety vyvinula Employability Skills 2000+, která uvádí klíčové dovednosti, které zaměstnanci potřebují k úspěchu na pracovišti. Komunikační dovednosti jsou vrcholem seznamu základních dovedností potřebných k úspěchu na pracovišti.  Proto existují konkrétní doporučení, kterými můžete své komunikační dovednosti výrazně zlepšit.

Sdílejte článek s přáteli

1. Poslouchejte…

Lidé se chtějí s druhými cítit tak, že jsou vyslyšeni.

Proto místo formulace vaší odpovědi opravdu poslouchejte, co druhá osoba skutečně říká. Co se snaží sdělit.

Požádejte o vysvětlení, abyste předešli nedorozuměním. V tu chvíli by měl být člověk, který s vámi mluví, tou nejdůležitější osobou ve vašem životě.

Dalším důležitým bodem je vést jednu konverzaci najednou. To znamená, že pokud mluvíte s někým po telefonu, nereagujete na e -mail nebo neposíláte textovou zprávu současně. Druhá osoba bude vědět, že nemá vaši plnou pozornost. A to je velmi nepříjemné.

Desatero efektivní komunikace

2. Přizpůsobte komunikační styl protějšku

Při komunikaci s kamarádem je v pořádku používat zkratky, slang a neformální jazyk. nicméně pokud posíláte e -mail nebo zprávy svému šéfovi a používáte výrazy „hej“, „TTYL“ nebo jakýkoli neformální jazyk, není to vhodné.

Raději předpokládejte, že druhá osoba neví, co zkratka znamená. Předejdete tak nepříjemným situacím, které by vám mohly uškodit.

Některé zkratky mají pro různé lidi různý význam, chcete být nepochopeni? Efektivní komunikátoři cílí své poselství dle cílové skupiny, ke které mluví. Prospějete nejen druhým ale i sami sobě, pokud budete mít na paměti, na koho cílíte.

3. Sjednoťte řeč těla

Podstatný bod zejména pro osobní schůzky a videokonference.

  • Ujistěte se, že jste přístupní.
  • Mějte otevřenou řeč těla. To znamená, že byste neměli zkřížit ruce.
  • Udržujte oční kontakt, aby ten druhý věděl, že dáváte pozor.

Desatero efektivní komunikace

4. Dvakrát měř, jednou řež

Při odesílání emailů, i při sdělování choulostivých zpráv.

Kontrola pravopisu a gramatiky je záchrana života, ale není spolehlivá. Znovu zkontrolujte, co jste napsali, abyste se ujistili, že vaše slova sdělují zamýšlenou zprávu.

5. K věci a konkrétně

U písemné i verbální komunikace si procvičte stručnost, která by ale měla být dostatečně konkrétní.

Je nezbytné druhému poskytnout dostatek informací, aby vašemu sdělení správně porozuměl. Nejasné, rozvleklé texty a chození kolem horké kaše, nikomu neprospěje.

Pokud odpovídáte na e -mail, před vytvořením odpovědi si přečtěte celý text klidně 2x, 3x. Až poté začněte reagovat psaním odpovědi. Jde-li o důležitou komunikaci, mezi sepsáním odpovědi a odesláním si dejte čas a svou odpověď ještě zkontrolujte.

S dostatkem praxe se naučíte jednat diplomaticky a napřímo.

Desatero efektivní komunikace

6. Někdy raději telefon než přes zprávy

Pokud zjistíte, že máte hodně co říct, místo smolení a odeslání zprávy raději zavolejte. Psaný text je skvělý nástroj, ale někdy je lepší šetřit čas svůj i okolí. Zejména pokud tušíte, že verbální vyjádření bude srozumitelnější.

7. Zpomalit se než zaregujete

Vždy se zastavte, než promluvíte. Nikdy v důležitých momentech neříkejte první věc, která vás napadne.

Udělejte si chvilku a věnujte velkou pozornost tomu, co říkáte a jak to říkáte. Tento zvyk vám umožní vyhnout se rozpakům a nepříjemným situacím. Zároveň budete ve společnosti mnohem oblíbenější a budete se cítit přijatě.

Desatero efektivní komunikace

8. Někdy si dělat poznámky

V důležitých momentech nespoléhejte na svou paměť a pokud jste na schůzce či plánujete, dělejte si poznámky. Ujišťujte se, zda myslíte stejnou věc. Doptávejte se.

V profesním vztahu je důležité i následující: Zašlete následný e-mail, abyste se ujistili, že rozumíte tomu, co bylo během konverzace řečeno.

9. Chovat se ke všem bez rozdílu stejně uctivě

Přijetí a respekt je ve vztazích nezbytnou součástí v každé životní fázi. Chovejte se k druhým jako k sobě rovným a stejnou měrou se oni budou ve většině případů chovat k vám.

Je velký rozdíl mezi respektem a souhlasem. Je v pořádku mít jiný názor, jiné zkušenosti a potřeby. Souhlasit nemusíte, ale je vhodné respektovat vzájemnou rozdílnost.

Pokud narazíte na člověka, který s vámi nejedná s respektem, převezměte nad situací kontrolu tím, že s respektem vyjádříte nesouhlas. Pokud je stále s druhým těžké pořízení, vytvořte si bezpečný odstup:

  • choďte s ním do kontaktu jen v nezbytné míře – např. s kolegou jen nad tématy společného projektu,
  • nesdělujte mu o sobě nic navíc, např. osobní informace.

10. Úsměv a pozitivní přístup

Jsou kouzelnou formulí v běžném mezilidském kontaktu. Všichni máme starosti, ale nic nám nebrání si na chvíli od starostí odpočinout a svému okolí signalizovat přijetí a respekt milým přístupem.

Usmívejte se se i do telefonu. Váš pozitivní přístup je slyšet a vytvoříte tím člověku na druhé straně příjemnou atmosféru ke komunikaci. Když se často usmíváte a vyzařujete pozitivní přístup, lidé na vás budou reagovat pozitivně.

Efektivní komunikace je naučitelná dovednost, a proto pokud dodržíte několik výše uvedených tipů, zahájíte tím podstatný proces seberozvoje v mezilidských vztazích

Autorka

Mgr. et Mgr. Bc. ŠÁRKA ČERVINKOVÁ
zakladatelka poradny Terapeutovna, psycholog, terapeutspisovatel, publicista a lektor

Další zajímavé články

Jak se chovat k mužům
Blog

Dámy, neničte svého muže

Dámy, na tento článek jsem se chystala už dlouho a pokusím se srozumitelně popsat vše, na co jsem za leta práce s klienty i ve

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Autorka článku

Mgr. et Mgr. Bc. ŠÁRKA ČERVINKOVÁ

Zakladatelka poradny Terapeutovna, psycholog, terapeut, spisovatel, publicista a lektor

Sarka Cervinkova